Belden 1694ABHD1 RG6 BNC HD Connector (50 pack)
Write a Review
MPN:
1694ABHD1
Availability:
Please contact us for additional inventory availability.
  • Belden 1694ABHD1 6GHz RG6 BNC HD Connector
  • Belden 1694ABHD1 6GHz RG6 BNC HD Connector 50 pack
  • Belden 1694ABHD1 6GHz RG6 BNC HD Connector 50 pack angle
Frequently bought together:
Description
The Belden 1694ABHD1 is a 1 piece RG-6, HD 6 GHz, BNC compression connector for Belden 1694A RG6 cable. 1-piece connectors offers faster, more consistent field installation with the same excellent signal quality and performance as traditional 3-piece connectors. Specifically designed for use with Brilliance cable, creating the perfect connector-to-cable combination. 360 Degree compression rings deliver superior pull strength exceeding 100 pounds.
Please Note: This connector REQUIRES the Belden compression tool found in the DBPSAKIT.
FEATURES
  • Outstanding Return Loss Performance
  • Designed to fit with Belden Brilliance cable creating the perfect cable-to-connector combination
  • Extended BNC Head Knurl nut design to ease identification and installation
SPECIFICATIONS
  • Packaging: 50 pack
MATERIALS
  • Nut: Brass, Nickel Plated
  • Body: Brass, Nickel Plated
  • Contact: Brass, Gold Plated
  • Insulator: PTFE
ELECTRICAL
  • Nominal Characteristic Impedance: 75 Ohm